Nadpis
Během celého března jsme pozorovali, jak se mění příroda, a vyhlíželi jsme jaro. Povídali jsme si o tom, jak se vše probouzí, o prvních jarních kytičkách, o návratu ptáků z teplých krajin a při procházkách jsme se o tom přesvědčili na vlastní oči. Udělali jsme si novou jarní výzdobu - tulipány, které jsme tvořili pomocí různých technik, a také barevné ptáčky, které jsme pověsili na žebřík nad schody, aby mohli dělat radost i ostatním dětem ve škole.
Jedním z hlavních témat byl Březen - měsíc knihy. Obecní knihovnu jsme navštěvovali jako obvykle, ale tentokrát jsme přidali i ve školní družině spoustu aktivit týkajících se knih. Zhlédli jsme video z nakladatelství albatros, které nám prozradilo nejen jak se knihy píšou, ale také ilustrují, vydávají, tisknou a prodávají.
Nejvíce však bavilo děti povídání o vodě. Připomnělijsme si, co je to koloběh vody, kde všude se voda na zeměkouli nachází, prozkoumali funkci čistírny odpadních vod a hlavně jsme se naučili, jak vodou šetřit.
Nejolíbenější hračkou tento měsíc byla stavebnice lego - mořský svět.
Více fotografií najdete ve fotogalerii.
Únor
V únoru jsme si povídali o masopustu (fašanku), o zvycích a tradicích nejemom v našem regionu, ale také v jiných částech České republiky. Zpívali jsme, tančili a luštili masopustní křížovku. Nejvíce se dětem líbila výroba zvířecích masek. Vytvořili jsme si také klauna, který se kutálí v obruči. Nejlépe mu to šlo dolů ze schodů. V tělocvičně jsme si zahráli nejrůznější hry s nafukovacími balonky a v družině jsme uspořádali soutěžní odpoledne plné zábavných her.
Na svátek sv. Valentýna děti vyrobily pro rodiče proplétané srdíčko, které symbolizovalo, jak se mají maminka a tatínek rádi. Dalším velkým tématem bylo lidské tělo. Zkoumali jsme kostru, orgány, svaly, cévy a všechno, co k lidskému tělu patří. Zhlédli jsme také několik dílů velmi oblíbeného seriálu Byl jednou jeden život.
Únorová výtvarná soutěž s názvem "Moje oblíbená kniha, film, pohádka" měla pět výherců, tentokrát byli úspěšní chlapci. Tento měsíc byla nejoblíbenější hra s novou stavebnicí. Děti z dřevěných destiček a plastových spojek vytvářeli různé konstrukce. Více fotografií najdete ve fotogalerii.
Leden
Po vánočních prázdninách nám chvilku trvalo, než jsme si zvykli na běžný školní a družinový režim. Pověděli jsme si příběh, jak putovali tři králové za hvězdou až do Betléma a jaké přinesli Ježíškovi dary. Mluvili jsme také o charitě a pomoci ostatním. Při procházkách jsme si užívali zimní počasí, a protože nám občas bylo chladno, vytvořili jsme si čepice s bambulí.
Poznávali jsme různé zimní sporty, uspořádali jsme zimní olympiádu v tradičních i netradičních disciplínách a také jsme vytvořili sportovce na zimním pozadí. Nejvíce však děti bavilo téma Arktida a Antarktida (severní a jižní pól). Užili jsme si spoustu aktivit, např. práci s glóbusem a albi tužkou, puzzle, skládačky, pexeso, práci s encyklopedií, poznali jsme spoustu zvířat, vyrobili si umělý sníh a povídali o životě eskymáků. Toto téma jsme zakončili výrobou modelu severního a jižního pólu se všemi obyvateli a zvířaty.
Posledním tvořením v lednu byly ledové krajiny. Na více fotografií se můžete podívat ve fotogalerii. Velmi oblíbenou činností byly tento měsíc hry s písmeny a slovy.
Prosinec
Začátkem prosince jsme si v družině pověděli příběh o svatém Mikuláši a vytvořili jsme si jeho pomocníka andílka. Při návštěvách obecní knihovny jsme četli z knihy Vánoce Josefa Lady a říkali jsme zimní básničky a pranostiky. Děti mají možnost si při každé návštěvě knihovny vypůjčit nebo vrátit knížky. Také si vyzkoušely, jaké je to být loutkohercem a ve skupinách nacvičily s loutkami klasické pohádky. Potom je zahrály ostatním dětem.
10. prosince jsme se setkali s rodiči a dětmi ve školní jídelně při zdobení perníkových chaloupek. Akce měla velkou účast a snad se nám podaří uspořádat ji každoročně.
Během celého prosince jsme postupně tvořili dárky pro rodiče. Děti byly do tvoření zapálené a moc se snažily, aby udělaly svým rodičům na Vánoce radost. Nakonec jsme společně dárky zabalili a děti čekalo dobrodružství, jak ukrýt dárek před rodiči až do štědrého dne.
Protože už v listopadu se děti Vánoc nemohly dočkat, vytvořili jsme si adventní kalendář v podobě vánočního stromečku. A protože máme v družině 24 dětí, tak jsme každý den jednoho vylosovali a ten si nalepil vánoční baňku na stromeček.
V posledním týdnu před Vánoci jsme ozdobili stromeček a překvapené děti pod ním druhý den našly několik dárků. Nové hry a plastelínu. Dále jsme tvořili jablíčkové svícny a zpívali koledy. Vyrobili jsme také vánoční přání pro rodiny a několik roznesli po škole. Od paní uklízečky jsme dostali vánoční cukroví a moc jí za to děkujeme. Připomněli jsme si některé z vánočních tradic, rozkrojili jsme jablíčko a pouštěli skořápky na vodě. Vyzkoušeli jsme si, jak mohou Vánoce vonět (skořice, jehličí, purpura, vanilka) a chutnat (cukroví, čokoláda, mandarinky, sušené ovoce a oříšky).
Listopad
V listopadu jsme slavili hody, povídali si o hodových tradicích, o svatém Martinovi a hlavně jsme čekali, jestli přijede na bílém koni. Nepřijel, a proto jsme si třpytivé sněhové koníky vyrobili. Dalším zajímavým tématem tohoto měsíce bylo ukládání zvířátek k zimnímu spánku. Povídali jsme si o tom, která zvířata v zimě spí, jak se na zimu připravují a která můžeme vidět v zimě v přírodě. Kreslili jsme barevné medvědí pelíšky a tvořili podzimní ježky z listů. Chodili jsme na procházky, pozorovali podzimní přírodu. Oblíbenou zastávkou byl strom u kulturního domu, kam chodíme pozorovat sovy. Nejoblíbenější hrou tohoto měsíce byla hra Umí prase létat, hry se stavebnicí lego duplo a s autíčky.
Ve čtvrtek 21. listopadu nás v družině navštívil kouzelník Waldini. Už dlouho předtím jsme se na něj všichni těšili. Dětem učaroval nejen magickými iluzemi, ale také svým vtipem. Za pomoci dobrovolníků z řad dětí předvedl kouzla se zmizením a objevením kuličky, iluze s mincemi, kouzlení s padákem a letadlem. Nejvíce byly děti nadšené z proměny papírové holubičky v živou a vyčarování bílého králíčka. Vystoupení mělo velký úspěch u všech dětí.
Říjen
Říjen jsme začali povídáním o tom, co se děje v přírodě a na našich zahradách. Jak se příroda mění a jaké ovoce sklízíme. Tvořili jsme zavařené ovoce, muchomůrky. Našemu krtečkovi v družině jsme přidali deštník a houby.
Každé pondělí chodíme do obecní knihovny, ale tentokrát jsme společně navštívili i školní knihovnu, kde se děti seznámily s prostředím a novými knihami. Užívali jsme si také pobyt venku. Při procházkách jsme sbírali přírodniny a také jsme pouštěli draka. Koncem měsíce jsme u příležitosti halloweenu tvořili lucerničky, dýně a pekli jsme sušenky ve tvaru duchů a slepili jsme je marmeládou nebo nutelou. Luštili jsme strašidelnou křížovku a podívali jsme se na pohádku Coco.
Tento měsíc nejvíce bavila děti práce na interaktivní tabuli (kvízy, logické hry, pexeso, medvědí kuchařka, puzzle a zábavné učení). Více fotek najdete ve fotogalerii.
Září
V září jsme se opět po roce sešli ve školní družině. Přibyli k nám noví prvňáčci. Ti si v družině zvykli velmi rychle. Začátkem školního roku nás trápily vysoké teploty venku i v družině. Proto jsme museli družinu přestěhovat na nechladnější místo ve škole, na chodbu u tělocvičny.
Hned v prvním týdnu k nám přišla na praxi budoucí paní učitelka Adriana. Děkujeme jí za aktivity a hry, které si pro děti připravila. Společně jsme se seznamovali s prostředím školní družiny, s pravidly i novými hračkami a hrami. Hned na začátku si prvňáčci oblíbili deskové i karetní hry, malování a aktivity na interaktivní tabuli, ale hlavně cvičení a hry v tělocvičně.
V září jsme hodně času trávili venku na dětském i školním hřišti. Tvořili jsme zatím jednodušší výrobky (šneky z luštěnin, vlaštovky z bramborových razítek, vystřihovánku jablíčka). Seznámili jsme se se Svatým Václavem a povídali jsme si o ptácích, kteří odlétají do teplých krajin. Také jsme si zopakovali kouzelná slovíčka. Nejoblíbenější hrou tohoto měsíce je Medvědí kuchařka na déčku.
Více fotek najdete ve fotogalerii.